publikacje & referencje / artykuły
Akustyka wnętrz - Wywiad z Jackiem Niezgodą.
W miesięczniku "Podłogi i Ściany" nr 7, lipiec ukazał się wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem ARTDESIGN architektura wnętrz.
"Podłogi i ściany" - W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Jak często inwestorzy decyduję się na profesjonalne przygotowanie wnętrz przeznaczonych na kina domowe?
J.N. - Projektując wnętrza zauważyliśmy znaczące zainteresowanie ideą kina domowego. Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje jest przystosowywana do tej funkcji. A trzeba pamiętać, iż jeszcze nie tak dawno kino domowe stanowiło wyznacznik poziomu życia. Dziś natomiast nie jest już luksusem. We współczesnych domach właściwie normą stało się wykonanie odpowiedniej instalacji głośnikowej, przygotowanie oświetlenia oraz miejsca na ekran plazmowy lub projektor.
Inwestorzy bardzo często utożsamiają kino domowe jedynie z zestawem audiowizualnym. Warto jednak mieć na uwadze, iż profesjonalne kina domowe to również odpowiednie warunki akustyczne wnętrza, odpowiednie oświetlenie oraz właściwie dobrane fotele. Dobrze wkomponowane systemy audio-video stanowią zarówno o estetyce jak i o ergonomii wnętrza. Bardzo ważne jest więc wykonanie instalacji kina domowego na etapie budowy – urządzania wnętrza, gdyż tylko to zagwarantuje uzyskanie najlepszych warunków audiowizualnych.
Zadaniem projektanta wnętrz jest uświadomienie inwestorowi korzyści płynących z samej instalacji kina domowego, a także z uwzględnienia tej instalacji już na etapie projektowania wnętrza.
"Podłogi i ściany" - W jaki sposób należy przygotować pomieszczenie, w którym ma stać sprzęt by móc w pełni cieszyć się efektami wizualnymi i dźwiękowymi?
J.N. - Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, iż kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale cały szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. I dopiero uwzględnienie wszystkich tych elementów pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.
Bardzo ważne jest zastosowanie w pomieszczeniu kina domowego odpowiednich materiałów na podłodze i ścianach. Na warunki akustyczne ma ponadto wpływ kubatura pomieszczenia, odległości pomiędzy ścianami oraz ich długość. Znajomość podstawowych założeń akustycznych pozwala w łatwy sposób uniknąć wielu błędów. Na niekorzystne właściwości akustyczne wnętrza wpływa m.in. duża ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn, tworząc tzw. pogłos. Rozwiązaniem są w tym wypadku elementy adaptacji akustycznych. Częstym błędem jest również nieprzygotowanie pomieszczenia do funkcji kina domowego w momencie jego projektowania. Skutkiem tego jest złe oświetlenie, lub poniewierające się na podłodze, czy pod dywanami kable.
Aby kino domowe cieszyło efektami wizualnymi, zestaw powinien być dobrany do wnętrza pod kątem stylistycznym i kolorystycznym, powinien korespondować z jego charakterem. Elementy stanowiące o akustyce wnętrza powinny zostać wkomponowane w jego architekturę. Nie powinny jednak narzucać tym wnętrzom jednoznacznej funkcji, tylko pozwalać je zmieniać w zależności od potrzeb i pory dnia.
"Podłogi i ściany" - Czy dostępne na polskim rynku produkty przeznaczone do aranżacji kin domowych gwarantują uzyskanie dobrych efektów akustycznych i stylistycznych.
J.N. - Dostępne na polskim rynku materiały pozwalają na nieograniczone kreowanie architektury przestrzeni mieszkalnych. Polski rynek obfituje zarówno w profesjonalne zestawy audio, jak i materiały przeznaczone do adaptacji akustycznych. Jeśli chodzi o materiały do adaptacji akustycznych, to korespondują one zarówno z nowoczesną - surową, jak i klasyczną stylistyką.
Systemy adaptacji akustycznych pozwalają na wyeksponowanie elementów głośnikowych, jak i schowanie ich w ścianach, tak aby pozostawały na co dzień niewidoczne, a jednocześnie znajdowały się w takich miejscach, aby zapewnić maksimum przestrzenności dźwięku. Zestawy audio charakteryzują się ponadto oryginalną formą, stanowiąc ozdobę wnętrza, a nierzadko i dzieło sztuki. Dziś już bowiem nie tylko meble zaprojektowane przez znanych designerów, ale również zestawy audio-video potrafią być elementem wzorniczym we wnętrzu.
Pomoc architekta wnętrz polega przede wszystkim na rozpoznaniu specyfiki rozchodzenia się fali dźwiękowej w pomieszczeniu mającym pełnić funkcję kina domowego. Często konieczna jest również współpraca z akustykiem. Tak przeprowadzona adaptacja wnętrza daje jednak gwarancję, iż użytkownicy będą w pełni zadowoleni ze zrealizowanej inwestycji. Wzajemne dopasowanie wszystkich elementów pozwali na uzyskanie satysfakcjonującego efektu i zapierającej dech w piersi przygody z kinem we własnym wnętrzu.
Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".
Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia
Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN
Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.
Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>