publikacje & referencje / artykuły

Zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


W miesięczniku "Dlaczego" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgoda architektem wnętrz ARTDESIGN architektura wnętrz.

Kieruje Pan firmą, w której pracuje kilka osób. Jakie są atuty takiej działalności w porównaniu z pracą na własną rękę?  

   Jacek Niezgoda - Artdesign to biuro zajmujące się projektowaniem architektury wnętrz – oraz szeroko rozumianego designu. W Artdesign wszyscy pracownicy są projektantami wnętrz, choć droga do tego zawodu dla każdej z osób przebiegała inaczej. Najkrótszą i moim zdaniem najbardziej odpowiednią drogę koleżanka, która ukończyła Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. Inna koleżanka zatrudniona w ARTDESIGN po ukończeniu studiów plastycznych na Wydziale Grafiki uzupełniła swoją wiedzę z zakresu projektowania na studiach podyplomowych, natomiast ja studiowałem na Politechnice. Wybór drogi kształcenia pozostawia pewną specyfikę w spojrzeniu na przestrzeń wnętrza i rozwiązywaniu zadań projektowych. Różnorodność naszego zespołu jest jego atutem. Podejmując dyskusję nad koncepcyjnym rozwiązaniem przestrzeni wnętrza, dochodzimy do wspólnych wniosków, wzbogacając projekt o indywidualne spojrzenie na jego poszczególne elementy, nie zatracając przy tym jego spójności. Wspólna praca pozwoliła wypracować styl, który odróżnia nasze biuro od innych. Zaletami pracy w zespole w porównaniu do pracy pojedynczej osoby zajmującej się projektowaniem to również możliwość podejmowania większych, ciekawszych zleceń projektowych, a także możliwość bezpośredniej obserwacji i rozwoju innej osoby zajmującej się tą samą dziedziną projektową, która jest motywacją własnego rozwoju.

Jak wyglądała Pana droga do zawodu architekta wnętrz? W jaki sposób został Pan architektem wnętrz, co wpłynęło na taką decyzję?

   Jacek Niezgoda - Na decyzje o założeniu własnego biura projektowania wnętrz wpłynęły predyspozycje do wykonywania zawodu architekta wnętrz, a poważnie mówiąc zainteresowania designem, wzornictwem, sztuką, budownictwem i oczywiście predyspozycje do pracy w wolnym zawodzie. Wszystkie te elementy złożone ze sobą dały odpowiedź, jaki zawód chciałbym wykonywać. Pozostało założenie ARTDESIGN, pozyskanie i przekonanie klientów do przedstawianych koncepcji projektowych.

Największe zalety i przyjemności, jakie czerpią Państwo pracując jako architekci wnętrz?

   Jacek Niezgoda - Projektowanie wnętrz to przede wszystkim praca wymagająca kreatywności i twórczego myślenia. Praca designera to wyzwanie polegające na oferowaniu dobrych wzorów do naśladowania oraz tworzenie przestrzeni wypełnionych formą, kształtem, światłem i kolorem. Wyzwaniem dla architekta jest przekonanie inwestora do rozwiązań, które na początku współpracy były nie do zaakceptowania. Z biegiem czasu przełamując stereotypy, pokazując interesujące rozwiązania, tworzymy wnętrze, z którym inwestor zaczyna się uosabiać. Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia osoby zamawiającej projekt.
   Niewątpliwą zaletą jest również możliwość spotykania wciąż nowych ludzi możliwość przekazania innym swojego punkty widzenia, a co za tym nowych wyzwań projektowych, która są okazją do realizowania coraz to nowych pomysłów. Przyjemnością jest również obserwacja jak własna koncepcja przeradza się w rzeczywistość i satysfakcja, że można spełnić marzenia innych ludzi o pięknych wnętrzach, które stają się ich osobistą przestrzenią i nieodłączną częścią życia.
   Możemy również spojrzeć na sprawę satysfakcji z innej strony, czyli wyjść od tezy, że marzymy o wykonywaniu jakiegoś zawodu, dążymy do niego, a gdy staje się rzeczywistością - to czy może być większa przyjemność?

Czy mogą Państwo powiedzieć o sobie "artysta"? Projektanci wnętrz to artyści?

    Jacek Niezgoda - Tak jak najbardziej, projektant wnętrz to również artysta, mogę się podeprzeć definicją, w której artysta to człowiek tworzący dzieło w oparciu o własną koncepcję, nadając mu niepowtarzalny charakter.
    Każdy, kto tworzy nową jakość, niepowtarzalne formy, kształty i myśli to twórca. To słowo bardziej odpowiada pracy architekta wnętrza. Oczywiście ta twórczość jest naznaczona ograniczeniami wynikającymi z ergonomii, indywidualnych oczekiwań inwestora. W takich warunkach trudniej jest nakreślić, osiągnąć zamierzony cel. Trudniej nakreślić swoje dzieło, bo tak wiele czynników na nie wpływa, ale może dzięki temu mamy większą satysfakcję jak już powstanie! Dobry architekt wnętrza potrafi przeprowadzić swoje zamierzenia projektowe tak, aby nie straciły założonych wartości, aby stały się również spojrzeniem osoby zamawiającej projekt.
     Projektant powinien posiadać dużą wrażliwość estetyczna, poczucie proporcji, umiejętność tworzenia kompozycji. Janusz Krupiński w swoje książce „Wzornictwo/design. Studium idei” porównuje osobę projektanta do designera artysty, wychodząc we wstępie od wnikliwej definicji pojęcia designu. Projektowanie to formowanie materii, które jest wyrazem elementarnego stosunku człowieka – artysty do świata

Przewidujemy porównanie kwot, jakie zarabiają projektanci pracujący jednoosobowo do biur skupiających kilku projektantów. Proszę o oszacowanie opłaty, z jaką należy się liczyć, chcąc zlecić projekt kawiarni lub projekt firmowego biura?

    Jacek Niezgoda - Często w rozmowach, wywiadach projektanci wnętrz zawyżają kwoty otrzymywane od inwestorów. Otrzymywanie wyższych kwot za projekt to znak uznania i podkreślenia własnej wartości. Istnieją inwestorzy, którzy mogą zapłacić większą stawkę za usługę bardziej znanego lub poleconego projektanta. Jednak jak we wszystkich branżach cena za projekt to kwota jaką może zaakceptować wolny rynek. Opłata za projekt jest szacowana za m2 projektowanej przestrzeni.
Nie dzielimy wnętrz ze względu na przeznaczenie. Każda przestrzeń jest wyzwaniem i należy jej poświecić tyle samo uwagi. Nie ma prostych działań lub niewymagających klientów, jedynie czasem ograniczeniem jest budżet inwestycji. Praca z nieograniczonym budżetem to przyjemność. W rzeczywistości cenę za projekt wyznaczamy po zapoznaniu się z przestrzenią do zaprojektowania, po wstępnej rozmowie z inwestorem, po uzyskaniu informacji na temat złożoności projektu, oczekiwań i czasu realizacji inwestycji.    

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>