publikacje & referencje / artykuły

Posadzki betonowe (przemysłowe) we wnętrzach domów i mieszkań - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


W miesięczniku "Mieszkanie i Dom" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgodą z ARTDESIGN architektura wnętrz.

W realizacjach wnętrz coraz częściej dostrzegamy gładkie różnokolorowe, błyszczące powierzchnie podłóg i ścian wykonane z betonu. Jaka jest Państwa opinia na temat tego materiału i czy tworzywo pierwotnie przeznaczone do wnętrz przemysłowych sprawdza się w przestrzeni domu?
   
     Jacek Niezgoda - Architekci wnętrz w poszukiwaniu niekonwencjonalnych rozwiązań coraz częściej sięgają po materiały dotychczas zarezerwowane dla zastosowań przemysłowych. Rozwój nowoczesnych technologii, możliwości wykorzystywania materiałów w warunkach domowych sprawiły, ze posadzki przemysłowe, kiedyś stosowane w fabrykach i dużych wnętrzach użyteczności publicznej, z powodzeniem zastępują płytki we wnętrzach, stając się powierzchnią podłóg jak i ścian.
   
W jakich pomieszczeniach pod względem funkcji, najlepiej sprawdza się posadzka betonowa?
 
    Jacek Niezgoda - Posadzki betonowe poprzez tworzenie dylatacji możemy dzielić na mniejsze obszary, tworząc kompozycje, również kolorystyczne, ale również możemy je zastosować na całej powierzchni wnętrza tworząc jednolita gładką płaszczyznę podłogi. Posadzki przemysłowe dzielą się na betonowe, cienkowarstwowe i żywiczne. Posadzki przemysłowe żywiczne wykonane na bazie żywic epoksydowych są głownie stosowane we wnętrzach mieszkalnych. Charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną i chemiczną np. na działanie silnych środków czyszczących, substancji żrących i barwiących, czego nie gwarantują nam klasyczne ceramiczne czy gresowe płytki podłogowe a tym bardziej kamień naturalny.
    Posadzka przemysłowa jest idealne rozwiązanie do pomieszczeń kuchennych i łazienkowych, holi, dużych salonów czy też otwartych przestrzeni łączących ze sobą kilka pomieszczeń o różnych funkcjach, gdzie ryzyko zabrudzeń powierzchni jest bardzo duże. Podłoga wykonana na bazie żywic epoksydowych jest gładka, nie pyląca, niezwykle wytrzymała i przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości. Powierzchnia posadzki może być błyszcząca lub matowa – dzięki zastosowaniu różnych materiałów wykończeniowych. Podłoga zapewnia jednolitą, spójną powierzchnię, a przez swój połysk daje wrażenie bardzo szlachetnej materii. Dodatkową zaletą posadzki przemysłowej jest możliwość barwienia żywicy lub też lakierowania na dowolny kolor powierzchni przed nałożeniem warstwy powierzchniowej.
 
W jakich stylowo wnętrzach znajdzie zastosowanie posadzka betonowa? Czy użycie tego materiału wskazuje, że wnętrze będzie zimne i chłodne?
 
      Jacek Niezgoda - W naturalnej kolorystyce posadzki betonowej możemy uzyskać różnorodne przejścia tonalne, która pokryta bezbarwną żywicą dają wrażenie podłogi kamiennej. Tak wykonana posadzka wygląda surowo, aczkolwiek dzięki powłoce żywicy dającej efekt połysku, sprawia wrażenie szlachetnego wykończenia płaszczyzny. Z pewnością jest idealnym materiałem do wnętrz w stylu high-tech czy też wnętrz zgodnych z zasadzą „minimalizmu”. Posadzka przemysłowa doskonale będzie się prezentowała w modnych loftach czy przestrzeniach w stylu glamour. Zastosowana na bardzo dużej, przestronnej i otwartej powierzchni będzie bardzo praktyczna, przy tym pozostając rozwiązaniem bardzo nowoczesnym (trendy).
      Nie ma również obawy przed zastosowaniem tego rodzaju posadzki we wnętrzach klasycznych, bogatych w elementy dekoracyjne (sztukaterie) czy zdobne detale wykończeniowe. Posadzka może być idealnym dopełnieniem bogatego w wyrazie wnętrza, poprzez swoją jednolitość i pozorną surowość uwypukli detale. Jednolita, czysta płaszczyzna uspokoi i wprowadzi element ładu i harmonii.
        Surowość, gładkość, śliskość i jednorodność posadzki przemysłowej doskonale sprawdza się w korelacji z jasnymi i czytelnymi podziałami, w układach prostych form i kształtów, które możemy bardzo łatwo z jej zastosowaniem tworzyć, a przy tym łącząc ją z drewnem, szkłem czy metalem. Posadzka przemysłowa to materiał przyszłości. Wysoka tolerancja w zastosowaniu, możliwość łączeniu z innymi materiałami w różnych stylowo wnętrzach daje posadzkom przemysłowym przewagę na innymi materiałami stosowanymi dotychczas.

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>