publikacje & referencje / artykuły

Wnętrze łazienki.


         Łazienka jak żadne inne pomieszczenie jest odbiciem osobowości, przyzwyczajeń i charakteru jej użytkowników. Może przyjmować formę syntetycznej toalety lub pokoju kąpielowego. W obu przypadkach powinna budzić pozytywne reakcje gdyż jest pierwszym pomieszczeniem, z którym stykamy się po przebudzeniu i ostatnim, w który po dniu pracy szukamy relaksu i odprężenia. Urządzona z większym zaangażowaniem niż pokój dzienny, z dbałością o najmniejszy detal i szczegół budzi dumę i zadowolenie.
      Tradycyjne pojęcie materiałów stosowanych do realizacji wnętrza łazienki przestało być aktualne. Łamanie zasad, stosowanie w jej wnętrzu drewna egzotycznego, naturalnych kamieni (marmurów, granitów, łupków) w postaci dużych płyt lub mozaiki, okładzin ścian ze szkła lub błyszczących tworzyw sztucznych w zderzeniu z chropowatą strukturą faktur to współcześnie panujące tendencje. Również w elementach wyposażenia widoczny jest powrót do ponadczasowego wzornictwa ujętego w czystych formach, prostych wyrazistych liniach. Perfekcyjnie zrealizowane połączenie klasycznych materiałów z nowoczesnymi formami. Nablatowe umywalki w postaci mis i prostopadłych naczyń, umiejscowione na blatach wykonanych z betonu, kamienia, szkła czy drewna, dyskretne i eleganckie podtynkowe baterie, gdzie nowoczesna technologia pozostaje ukryta w tle, pod uproszczonymi formami.
   Dominującym trendem w projektowaniu łazienek jest zastosowanie geometrycznych form oraz kontrastów kolorystycznych pomiędzy materiałami. Nieodzownym elementem porządkującym tę przestrzeń jest efektowne oświetlenie, bez którego byłaby ona uboga i mało atrakcyjna. Światło podkreśla szklistość powierzchni płytek, chropowatość faktur oraz blask armatury.
      Współczesne łazienki nie budzą już tylko sanitarnych skojarzeń. Przesycone elegancją, wyposażone w duże okno lub drzwi na taras lub do ogrodu zyskały miano pokoju kąpielowego. Połączenie wanny, prysznica, sauny i urządzeń treningowych zachęca do pielęgnacji ciała i sprzyja relaksowi. W zimowo–jesienne wieczory gorąca kąpiel w wannie, latem orzeźwiający prysznic.
      Wygodna łazienka to przede wszystkim dobrze rozplanowana przestrzeń, a nie koniecznie duża powierzchnia. Duża ilość detali, bogactwo dostępnych płytek, urządzeń i armatur sprawiają, że projekt łazienki - salonu kąpielowego wymaga szczególnej uwagi.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>