publikacje & referencje / artykuły
Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni - Wywiad z Jackiem Niezgodą.
W miesięczniku "Dom dla początkujących" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgoda z ARTDESIGN architektura wnętrz.
Dom dla początkujących" - Jakimi zasadami należy się kierować tworząc przestrzeń kina domowego? Jakich wskazówek może Pan udzielić inwestorom, którzy planują tego typu inwestycję?
Jacek Niezgoda - Kino domowe to przestrzeń, o którą powinniśmy zadbać już na etapie planowania i projektowania domu. Dla uzyskania optymalnych parametrów dźwięku konieczny jest odpowiedni kształt i wysokość pomieszczenia, również lokalizacja na planie domu może mieć znaczenie dla komfortu użytkowania. Kino domowe wymaga odpowiednich instalacji, których wykonanie najlepiej przeprowadzić przed realizacją podłóg, tynków i sufitów podwieszanych.
Jacek Niezgoda - Doskonały efekt kina domowego to składowa dwóch elementów - doskonałego dźwięku i obrazu oraz doskonałego wnętrza. Dźwięk i obraz zapewnią odpowiednie urządzenia dopasowane parametrami do warunków przestrzennych, jak i wymagań użytkowników. Jednak najlepsze parametry nie zostaną wykorzystane, jeżeli w pomieszczeniu nie stworzymy odpowiedniej atmosfery i klimatu sprzyjającego seansom filmowym. Na komfort użytkowania - oglądania filmu maja wpływ wszystkie zmysły.
W pomieszczeniu kina domowego powinien być zapewniony odpowiedni klimat świetlny, zarówno przed, w trakcie jak i po seansie. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Dobrze sprawdzają się punkty oświetleniowe ulokowane przy podłodze – rozpraszające mrok, o niewielkiej mocy, których lokalizacja nie narusza obszaru widzenia osoby oglądającej. Równie ważne jest sterowanie oświetleniem, najkorzystniej dostępne z panela zlokalizowanego przy fotelach tak, aby płynnie zmieniać natężenie oświetlenia bez konieczności przemieszania się po rozpoczęciu filmu. Na odbiór wizualny przestrzeni kina domowego ma również wpływ kolorystyka wnętrza. W przestrzeniach domowych sal kinowych doskonale sprawdzają się ciemne, mocno nasycone kolory – pochłaniające promienie światła - bez widocznych mocnych kontrastów. Zdecydowanym przeciwnikiem komfortu podczas projekcji filmu jest światło dzienne. Okna należy wyposażyć w pełni zaciemniające rolety i zasłony.
O zmysł słuchu i klimat dźwiękowy zadbamy stosując na podłodze, suficie i ścianach odpowiednie materiały dźwiękochłonne. Przy ich pomocy możemy tworzyć oryginale formy wnętrza przy zachowaniu doskonałych parametrów. Sprzymierzeńcem stają się również puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Płaszczyznami, których powierzchnia ma duży wpływ na jakość akustyczną wnętrza jest ściana za widzem oraz sufit. Oszczędne wyposażenie nie sprzyja dobrym warunkom dla domowego kina. Puste wnętrze odbija dźwięk, uwypukla się zjawisko pogłosu - dyskomfortu akustycznego.
Stosując izolacyjne materiały, szczelne przegrody dźwiękowe izolujemy wnętrze domowej sali kinowej od pozostałych części domu. Dlatego bardzo ważnym elementem, który należy wykonać na etapie budowy, jest również sprawna i cicha wentylacja.
Na komfort uczestników seansu maja wpływ również wygodne fotele, które nie powinny być wyposażone w zagłówki, które uniemożliwiają odbiór przestrzennych efektów dźwiękowych. Dla estetyki wnętrza ważny jest również dobór kształtu, jak i kolory wykończenia wzmacniaczy oraz głośników, które powinny być doskonale wkomponowane w wystrój wnętrza.
Wnętrza domowych sal kinowych realizowane są zgodnie z estetyką preferowaną przez właściciela. Czasem są to wnętrza stylizowane często jednak przyjmują obraz nowoczesnych przestrzeni z klasycznymi elementami wyposażenia. Inwestycja w pomieszczenie kina domowego jest kosztownym elementem wnętrza domu, użytkowanym bez zmian przez kilka lat. Należy ją zaplanować z dużym zaangażowaniem, najlepiej korzystając z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.
Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".
Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia
Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN
Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.
Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>