publikacje & referencje / artykuły

Rekreacja w łazience.


Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Obecnie łazienki są centralnym punktem zainteresowania światowych designerów: zyskują większą powierzchnię, oryginalne wzornictwo połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, materiały zastrzeżone do tej pory dla innych pomieszczeń oraz nową funkcję: przestają służyć tylko potrzebom higienicznym, stają się miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Sprzyja temu tradycyjna intymność tego miejsca- często jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym wolny czas można przeznaczyć tylko dla siebie i nie będzie on zakłócany przez innych członków rodziny.
      Coraz powszechniejsza świadomość, że szybkie tempo życia, stres i nadmierne obciążenie obowiązkami negatywnie wpływają na kondycję fizyczną i psychiczną sprawia, że poszukujemy metod pozwalających na błyskawiczną regenerację ciała i umysłu. Jednym z rozwiązań jest urządzenie domowego salonu Spa w łazience- wystarczy nastrojowe światło i odpowiednie dodatki (świece, kominki zapachowe, spokojna muzyka), aby w każdej, nawet najmniejszej łazience, wykreować atmosferę prywatnego gabinetu wellness.
      Aby jednak łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia, warto wygospodarować większa powierzchnię- około 20 metrów, którą z łatwością podzielimy na trzy sfery: sanitarną, kąpielową i wypoczynkową. W pierwszych dwóch powinny się znaleźć dwie umywalki, sedes, bidet, wanna i prysznic, w ostatniej szafki, leżanka, fotel i toaletka.
      Wanna i prysznic powinny być oddzielone od strefy ściśle sanitarnej np. za pomocą ścianki, ażurowego parawanu lub tafli piaskowanego szkła. Atrakcyjne wizualnie są układy wyspowe, w których część urządzeń umieszczona jest wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki- takie rozwiązanie zapewnia intymność, usprawnia komunikację oraz porządkuje przestrzeń. Pozwala także- szczególnie w przypadku dużych łazienek- uniknąć wrażenia pustki i chłodu. Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ustawienie oryginalnej wanny na środku pomieszczenia- w pokoju spa sprawdzi się stylizowana wanna na rzeźbionych nóżkach, wanna z kamienia lub klasyczna ceramiczna- szlachetna dzięki ascetycznej formie.
      W celu zapewnienia maksymalnego relaksu w kąpieli najlepiej wybrać wannę z hydromasażem, prysznic wrażeń (oddziałujący na zmysły dzięki koloroterapii oraz możliwości wyboru regulacji siły i kierunków strumienia wody ) lub wielofunkcyjną kabinę prysznicową oferującą kąpiel parową, bicze wodne i kilka programów masażu wodą.
      Istotną rolę w kształtowaniu atmosfery odprężenia odgrywa światło, w strefie kąpielowej powinno być ono subtelne, stwarzać magiczną atmosferę i klimat spokoju. Doskonałe efekty dla odprężenia umysłu daje chromoterapia- terapia kolorami; można więc zamontować na suficie i ścianach lampki emitujące różne kolory światła: kojący błękit, odprężającą zieleń czy pobudzającą czerwień, można też zainstalować profesjonalne systemy chromo- i muzykoterapii, w których zmieniającym się w określonych sekwencjach kolorom światła towarzyszy odpowiednio zharmonizowana muzyka. Aby obsługa tych systemów nie sprawiała trudności, już na etapie projektowania warto przewidzieć sterowanie dźwiękiem, muzyką i temperaturą za pomocą pilota przypisanego do łazienki. Można też wybrać rozwiązanie najprostsze i tańsze- wielu producentów wanien oprócz funkcji hydromasażu oferuje systemy podświetlania wody na podstawowe kolory, zwiększając działanie terapeutyczne i przyjemność kąpieli.
      Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w domowym Spa jest sauna- najczęściej sucha lub parowa. Możemy zdecydować się na zakup gotowej kabiny sauny fińskiej lub sauny infrared, przeznaczonej do samodzielnego montażu, można też wybudować ją na miejscu. Domowa sauna sucha czy łaźnia parowa nie wymagają dużej powierzchni, wystarczy kilka metrów, aby stworzyć komfortowe miejsce dla całej rodziny, z ławkami do siedzenia i koniecznie do leżenia.
      W braku większej powierzchni można wybrać kabinę uniwersalną, która posiada program sauny fińskiej, łaźni parowej oraz oferuje dodatkowo wielokierunkowe działanie terapii kolorami, relaksującą muzykę i aromaterapię.
      W pobliżu sauny powinien znaleźć się prysznic lub drewniana balia do schładzającej kąpieli, barek z napojami oraz leżanka- najlepiej odpowiednio profilowana, obłożona płytkami ceramicznymi, z możliwością podgrzewania. Dobrym pomysłem poprawiającym kondycję organizmu jest stworzenie ścieżki zdrowia dla stóp inspirowanej typowymi w alpejskich salonach Spa kąpielami Kneippa- fragment podłogi o wielkości np. 50 centymetrów na 2 metry należy podzielić na kwadraty wysypane różnej wielkości kamieniami, piaskiem, szyszkami itp. Chodzenie po takiej ścieżce znakomicie masuje i relaksuje stopy oraz poprawia ukrwienie i stymuluje punkty refleksyjne umiejscowione według medycyny chińskiej na stopach.
      W strefie relaksu należy zadbać przede wszystkim o nastrój wyciszenia, wykreowany spokojną kolorystyką, miękkim światłem i dodatkami. Powinny się tu znaleźć toaletka, miękka sofa lub fotel z podnóżkiem oraz mały stolik do odłożenia herbaty i książki. Niezwykle istotnym elementem jest światło dzienne: okno z pięknym widokiem znacząco poprawi jakość wypoczynku; idealnym rozwiązaniem są salony kąpielowe z wyjściem na balkon lub taras.
      Łazienki przekształcone w domowe Spa na pewno staną się ulubionym miejscem pani domu, mężczyźni preferują łazienki wykorzystujące zdobycze nowoczesnej technologii. Bez wątpienia spodobają się im krany z dotykowym wyświetlaczem i funkcją rozpoznawania twarzy, które zapamiętują preferencje domowników dotyczące temperatury i ciśnienia wody i przy każdym użyciu automatycznie dostosowują je do aktualnego użytkownika. Ponadto ekran można wykorzystać do przejrzenia poczty email, surfowania po internecie oraz sprawdzenia rozkładu dnia w osobistym terminarzu.
      Mężczyźni chętnie przekształcają łazienkę w miniaturowe kino domowe instalując w niej odbiornik telewizyjny- rano, przy goleniu oglądają serwisy informacyjne, wieczorem, w trakcie kąpieli, filmy lub ulubione programy. Monitor telewizora może być wyeksponowany podkreślając nowoczesny charakter wnętrza albo ukryty w ścianie lub w suficie, z którego wysuwa się po naciśnięciu jednego przycisku. W obu tych przypadkach najlepiej wyposażyć łazienkę w specjalny odbiornik zabezpieczony przed działaniem wilgoci oraz najnowsze rozwiązania, pozwalające na bezdotykową zmianę programów. Aby przyjemność filmowego seansu w kąpieli była jeszcze większa, producenci oferują wiele modeli wanien z miejscem na napoje i drobne przekąski.
      Dla osób, którym relaks w wannie nieodzownie kojarzy się z lekturą, idealnym pomysłem będzie urządzenie małej biblioteczki w łazience. Przytulny klimat łazienkowego gabinetu podkreśli drewno użyte na podłodze lub na ścianach – w tym celu najlepiej wybrać twarde, odporne na wilgoć drewno egzotyczne (merbau, teak, lapacho) albo zaimpregnować lub zaolejować rodzimy dąb, modrzew lub jesion. Komfort czytania zapewnią ergonomicznie profilowane wanny, pozwalające utrzymać optymalną pozycję oraz zagłówki podtrzymujące kark i szyję. Pojawiły się również innowacyjne koncepcje wanien łączące odrębne funkcje kąpieli i wypoczynku. Przy zamkniętej pokrywie funkcja wanny jest ukryta i mebel pełni rolę wygodnej sofy, po otwarciu zaprasza do korzystania z tradycyjnej kąpieli. Przyjemną odmianą i oryginalnym pomysłem wzbogacającym klimat przytulnej łazienki będzie kominek- zwłaszcza dwustronny, przez który widać sypialnię. Aby łazienkowy księgozbiór nie był narażony na niszczące działanie wilgoci, należy zawczasu przewidzieć skuteczny system wentylacyjny.
      Urządzając łazienkę należy pamiętać o tym, że niebanalne rozwiązania i najnowsze wyposażenie powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Tylko tak zaprojektowana łazienka będzie oazą spokoju i wypoczynku.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".


Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>