publikacje & referencje / artykuły

Wyższa szkoła komfortu - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


W miesięczniku "Meble plus" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgoda z ARTDESIGN architektura wnętrz.

Jakie powinny być idealne meble do sypialni?

Idealne meble powinny być: „wygodne, miękkie w dotyku, multimedialne, obrotowe, podświetlane, stwarzające poczucie bezpieczeństwa, ciepłe, jasne w kolorystyce, ergonomiczne z podnoszonym stelażem i zagłówkiem, z toaletką, z chowanym w meblu telewizorem oraz z nawilżaczem powietrza i lustrem”. A to jedynie skrócona lista potrzeb inwestorów, którą otrzymujemy podczas omawiania założeń projektowych. Zmieniające się potrzeby i większe możliwości finansowe Polaków sprawiają, że sypialnie stają się doskonale dopracowanymi wizualnie przestrzeniami domu.

Najważniejsze oczywiście jest łóżko…

Łóżko powinno zapewniać komfortowe użytkowanie nie tylko podczas snu, ale również podczas czytania i odpoczynku. Modne w latach 90-tych łóżka sypialniane z mocną wizualnie ramą i zagłówkiem wykonanym z drewna nie są już trendy. Absolutną podstawą są obłe kształty, miękkie obicie ramy i wygodny materac. Ponadto podstawowym wyposażeniem stają się elektrycznie sterowane stelaże i regulowane zagłówki. Te ostatnie, niekiedy przechodzące w okładzinę ściany powinny być miękkie (najlepiej tapicerowane). Doskonale prezentuje się alkantara lub zamsz, ale ze względów praktycznych idealnym rozwiązaniem jest miękka gładka skóra. Wygoda i komfort są na pierwszym planie również jeśli chodzi o wysokość łóżka. Wybór formy i wysokości ma bezpośredni związek z wiekiem. Dla osób w średnim i starszym wieku „standardowa” wysokość 35cm, na jakiej ulokowana jest górna płaszczyzna materaca sprawia trudność podczas wstawania z łóżka. Przy dużych formach wysokość bezpiecznie możemy podwyższyć do 42 cm. W zagłówku łoża powinny znajdować się ukryte sterownie dodatkowych systemów: zasłon – wentylacji, rolet, dźwięku, oświetlenia, a także dla poczucia bezpieczeństwa włącznik alarmu. Dodatkowo warto wyposażyć łoże w zasilanie do telefon komórkowego, który często służy jako budzik. Oświetlenie w sypialni powinno być podzielone na: rozproszone – sterowane ściemniaczami, dekoracyjne i akcentujące oraz oświetlenie funkcyjne przy łóżku, komodzie i toaletce. Modne jest unikanie obecności telewizora w sypialni, zatem dobrym środkiem na wizualne usunięcie tego elementu są elektryczne podnośniki lub przesłony ukrywające ekran w meblu lub fornirowanej okładzinie ściany. Jeśli chodzi o szafeczki nocne to pożądane jest zastosowania oświetlenia w szufladach. W idealnym zestawie meblowym do sypialni poza łóżkiem, szafą i elementem meblowym TV powinny się pojawić również półki na książki i szuflady na garderobę do snu.

Co w aranżacji sypialni pełni kluczową rolę?

Jeszcze do niedawna sypialnia była jednoznacznie kojarzona z małym pomieszczeniem wyposażonym jedynie w łóżko i szafę na ubrania. Współczesne sypialnie tworzą kompleksy z wolno stojącymi wannami, otwartymi blatami z umywalkami, wydzieloną kabiną prysznicową i wc, oraz garderobą, która często jest podzielona na części „on/ona”.

Według psychologów najbardziej odpowiednie kolory na ścianach w sypialni to barwy z gamy błękitów, które poprzez naturalne skojarzenia z niebem, morzem i przestrzenią pozwalają na odpoczynek dla oczu i umysłu, wprowadzają mózg człowieka w stan nirwany, koją zmysły i uspokajają. Doskonałe są pastele o niewielkich natężeniach koloru – na meblach biele, beże i szarości oraz brązy delikatnie podkreślone jasnym lub ciemnym drewnem. W sypialniach nie powinniśmy stosować mocnych kontrastów i zimnych barw. Również wzory tapet na ścianach powinny przedstawiać duże przeskalowane motywy o miękkich, obłych kształtach. Kluczową rolę w sypialni stanowią tkaniny. Odpowiedni spójny dobór wszystkich elementów to gwarancja dobrego estetycznie efektu. Zasłony, poduszki i narzuta powinny dopełniać się kolorystycznie, posiadać wspólną cechę – kolorystyczną lub wzorniczą.

Komfort snu to pomieszczenie o doskonałej wyciszonej akustyce. Idealnym akustycznie pomieszczeniem jest takie, gdzie nie powstaje pogłos czyli echo. Najprostszy sposób na uzyskanie takiego efektu to wykończenie ścian, podłóg oraz sufitu materiałami izolującymi, pochłaniającymi dźwięki – wykładzinami, zasłonami i tapetami. Istotnym elementem jest tu podłoga. W polskich domach zazwyczaj zimna panelowa lub z lakierowanych desek wnosi do sypialni twardy, szorstki nieprzyjazny akustycznie klimat. Poza tym jest mało przyjazna dla bosych stóp. Podłoga w sypialni powinna być miękka, najlepiej wykonana w całości z wykładziny dywanowej.

Ostatnim elementem wpływającym na komfort użytkowania sypialni jest lokalizacja łóżka. Ze względów psychologicznych nie powinno być ono ustawione tyłem do wejścia. Najkorzystniej jest gdy jest ono zwrócone w kierunku okna.

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>