publikacje & referencje / artykuły

Zrób sobie kino w domu.


     Kino domowe często utożsamiane jest wyłącznie z rozbudowanym zestawem audiowizualnym i zaawansowanym systemem nagłośnieniowym, tymczasem równie ważne w odbiorze filmu jest komfortowe i odpowiednio zaplanowane wnętrze, jak najbardziej zbliżone do warunków kinowych.
     Podstawowymi elementami wyposażenia kina domowego są ekran, zestaw głośnikowy, optymalnie ustawione fotele i sofy oraz system oświetlenia.
     Kluczowe przy projektowaniu przestrzeni kina domowe jest efektywne wykorzystanie układu pomieszczenia: głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. W trójkącie tym odległość głośników od słuchacza powinna być o około dziesięć procent większa niż odległość pomiędzy głośnikami. Głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości uszu słuchacza, ustawione na specjalnych podstawkach, o regulowanej wysokości. Tę wysokość dopasowujemy do znajdującego się w pomieszczeniu fotela.
Aby uzyskać panoramiczne wrażenie efektów dźwiękowych, należy stworzyć odpowiednie warunki akustyczne, a więc zmniejszyć ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn i pustych przestrzeni, tworzących tzw. pogłos. Efekt pogłosu można zminimalizować stosując we wnętrzu puszyste wykładziny dywanowe i tkaniny. Należy również pamiętać o hałasie dochodzącym z zewnątrz i wyeliminować go poprzez zastosowanie odpowiednich drzwi, okien i rolet lub zasłon.
      Na jakość oglądanego obrazu wpływa odległość widza od ekranu. Widz powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż dwie długości podstawy ekranu. Taka odległość gwarantuje dobry odbiór obrazu, nawet panoramicznego.
     Ważnym elementem wpływającym na komfort seansu filmowego są odpowiednie fotele - wygodne, z niskim oparciem oraz koniecznie bez zagłówków, które przeszkadzają i zakłócają odbiór przestrzeni dźwiękowej.
Równie istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Aby wyeliminować zjawisko kontrastu pomiędzy ekranem, a pozostałą częścią pomieszczenia należy zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepiej sprawdzają się naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, lampy przypodłogowe lub źródła światła wkomponowane w formy mebli. Oświetlenie powinno przyjmować subtelne wielopunktowe formy. Również kolorystyka wnętrza ma wpływ na odbiór obrazu. W pomieszczeniu kina domowego preferujemy mocno nasycone, ciemne i matowe kolory ścian, które dobrze pochłaniają promienie światła. Źle sprawdzają się kolory jasne, odbijające światło, tworzące prześwietlone płaszczyzny i pogarszające jakość obrazu. Z kolei przed światłem dziennym, które przeszkadza w odbiorze obrazu, najlepiej zabezpieczą nas rolety oraz grube zasłony.
     Decyzję o stworzeniu kina domowego najlepiej podjąć już na etapie budowy i projektowania wnętrza domu bądź mieszkania- daje to możliwość wykonania potrzebnych instalacji przed wykończeniem podłóg, tynków, sufitów podwieszanych i uniknięcia częstego błędu: widocznych kabli biegnących po podłodze lub pod dywanem.
     Uwzględnienie powyższych prostych zasad pozwoli nam stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe o wysokim standardzie odbioru dźwięku i obrazu, które będzie miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>