publikacje & referencje / artykuły

Łazienki hotelowe, wanna czy kabina? - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


W miesięczniku "Hotel Profit" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgoda z ARTDESIGN architektura wnętrz.

Kabiny prysznicowe czy też wanny? W które urządzenie zostały wyposażone łazienki w hotelu Farmona?
        
     Jacek Niezgoda - Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną zależy od standardu i koncepcji hotelu. W przypadku niższego standardu, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni ma swoja wartość, a łazienki są małe dominują kabiny prysznicowe. Niebagatelną rolę odgrywa również oszczędność wody, którą zapewniają kabiny prysznicowe. W hotelach o wyższym standardzie część pokoi wyposaża się w wanny, a część w kabiny prysznicowe. Na wybór pomiędzy wanna a kabina ma również wpływ styl wnętrza hotelu. Hotele o wnętrzach historycznych, stylizowanych wyposażone są zazwyczaj w wanny, które wraz ze stylizowaną wanną stanowią dekoracyjny element pokoju kąpielowego, łazienki.
      Z kolei goście częściej wybierają kabiny prysznicowe ze względu na podwyższona higienę korzystania. Wiele też zależy od narodowości - goście z Ameryki i Europy preferują kabiny prysznicowe lub ta kwestia nie ma dla nich znaczenia, natomiast turyści z Azji wolą wanny. Jest to związane z kultura kąpieli tych regionów. Kąpiel ma być relaksem, stałym elementem dnia. W wannie pełnej wody przeciętny Azjata zanurza się po uprzednim, dokładnym umyciu całego ciała, oddając się niezmąconemu wypoczynkowi. W części łazienek w Hotelu Farmona Business & SPA zainstalowane są kabiny prysznicowe, w części wanny z zamontowanym parawanem.
 
Czym się Państwo kierowali wybierając wyposażenie i charakter łazienek w pokojach hotelowych w tym obiekcie? Czy priorytetem w tym przypadku była funkcjonalność, czy też stylistyka nawiązująca do innych elementów wyposażenia?
    
     Jacek Niezgoda - Zależało nam na tym, aby sprostać wszelkim gustom i upodobaniom, aby gość miał możliwość wyboru wyposażenia pokoju i łazienki. Stad decyzja o zamontowaniu w części łazienek kabin, w części wanien. To rozwiązanie się sprawdziło i goście są zadowoleni z możliwości wyboru.
    
Czy podzielają Państwo zdanie, że w do typowego hotelu butikowego koniecznie powinny trafić wanny?
 
     Jacek Niezgoda - W hotelach butikowych, ze względu na ich luksusowy, kameralny charakter, zbliżony jak najbardziej do domowej atmosfery, powinny być instalowane wanny, dla wygody gości z zamontowanym parawanem. W apartamentach wanny i kabiny prysznicowe.
 
Czy znają Państwo ciekawe realizacje hotelowe, gdzie inwestor zdecydował się zainstalować w hotelowej łazience i kabinę prysznicową i wannę? Co było powodem takich decyzji?
 
     Jacek Niezgoda - Niestety nie znamy takich realizacji w Polsce, choć na pewno one istnieją. Spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem w krajach Europy Zachodniej, w luksusowych hotelach. Jest to podyktowane standardem hotelu i koniecznością sprostania potrzebom wymagających gości, w warunkach wysokiej konkurencji. Hotele szukają rozwiązań, które sprawią, że gość będzie chciał wybrać właśnie ten obiekt, i oprócz udogodnień technicznych, niebanalnego designu, wyjątkowej oferty, ważna staje się możliwość wyboru miedzy kabiną prysznicową, a wanną.
 
Jak Państwo oceniają przydatność w pokojach hotelowych wanien, które umożliwiają zamontowanie parawanu i działanie podobne do kabiny prysznicowej? Dystrybutorzy, z którymi rozmawiałem wspominali, że jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie...
 
     Jacek Niezgoda - Wanna z zamontowanym parawanem jest optymalnym rozwiązaniem dla hoteli, które nie mają wystarczając dużo przestrzeni i środków finansowych na zamontowanie wanny i kabiny, a chcą jak najlepiej sprostać wymaganiom swoich gości. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przez inwestorów.

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".


Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>