publikacje & referencje / artykuły

Najnowsze trendy w projektowaniu pokoi hotelowych.


    Moda na różnorodność stylistyczną i chęć odróżnienia się od konkurencji, sprawiają że hotele proponują nie tylko ciekawie zaprojektowane przestrzenie wspólne, ale także intrygujące wnętrza pokoi. Coraz częściej goście, wybierając hotel, kierują się unikalnym, niepowtarzalnym wystrojem i oryginalnością zastosowanych rozwiązań – tym właśnie należy wytłumaczyć rosnącą popularność hoteli designerskich oraz obiektów projektowanych przez znanych kreatorów mody. Obecne wzornictwo i panujące trendy są niezwykle zróżnicowane, mieszają i twórczo łączą epoki, style i funkcje, często jedynym wspólnym mianownikiem jest lekka ironia i zabawa.

Barok wciąż górą.
      Dominującymi nurtami są barokowy przepych, estetyka kiczu, żartobliwe połączenia oraz stylistyka vintage. W stylistyce glamour i inspiracji barokiem tapicerka mebli jest przesadnie zdobiona pikowaniami, kryształkami i futerkiem, we wnętrzach wykorzystuje się efektowne złocenia, nasyconą czerń i purpurę oraz bogatą, wyrafinowaną ornamentykę. Sprawdza się ona przede wszystkim w hotelach miejskich dając efekt luksusu i prestiżu. Zbliżonym nurtem w projektowaniu wnętrz hoteli jest stylistyka pałacowa, pełna przepychu- tradycyjne formy mebli i foteli nabierają jednak współczesnego wyrazu dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i intensywnych kolorów.   
Nowe - stare.
      Wyraźnym kierunkiem, choć wciąż słabo reprezentowanym w polskich hotelach, jest śmiałe nowoczesne wzornictwo, oparte na zaskakujących połączeniach bardzo intensywnych kolorów (lub wyrazistych akcentach kolorystycznych np. różu, cyklamenu na tle industrialnych, szarych płaszczyzn), odważnych form i geometrycznych wzorów. Popularne są tu zaskakujące eklektyczne zestawienia, w których mieszają się wzory i kolory, mat z błyskiem, powierzchnie jednolite ze strukturalnymi.
     W światowym designie silny jest powrót do stylistyki z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Trend vintage daje projektantom nieograniczone możliwości poczynając od wykreowania wnętrza w całości przenoszącego do ubiegłych lat po łączenie nowoczesnych rozwiązań z pojedynczymi elementami oldschoolowymi. Styl vintage ma jednak niewielkie szanse zagościć we wnętrzach polskich hoteli - za bardzo kojarzy się z jeszcze świeżym wspomnieniem nieciekawych wnętrz domów wczasowych.    
Profil a wnętrze.
     Coraz silniejszą tendencją staje się specjalizacja hoteli – są one ukierunkowane na konkretne grupy klientów (menedżerów, rodziny z dziećmi, osoby starsze, tzw. singli) lub realizować mają specyficzne potrzeby (wyciszenie i relaks w hotelach spa, zdrowy styl życia w hotelach eco, zabawa i zawieranie znajomości w hotelach przeznaczonych dla osób młodych, rodzinny wypoczynek w hotelach familijnych, stworzenie warunków do pracy i spotkań w hotelach biznesowych), co powoduje konieczność odpowiedniego zaprojektowania wnętrz hotelu. Główny trend zmierza w kierunku kreowania przestrzeni zbliżonej do domowej, dlatego wystrój staje się bardziej dekoracyjny, a meble tracą anonimowy styl bez wyrazu.  
Warto eksperymentować.
      Przestrzenie wnętrz użytkowych powinny posiadać intrygujący i wyrazisty charakter, rozpoznawalny przez klientów, a efekt wizualny powinien być równie ważny jak funkcjonalność. Warto jednak pamiętać, że ślepe podążanie za modą, ekstrawaganckimi rozwiązaniami i designerskimi meblami w pierwszym etapie działalności mocno wyróżni hotel wśród konkurencji, w dłuższej perspektywie czasowej, gdy nieuchronnie nadejdą nowe trendy, sprawi, że wnętrza będą przestarzałe, szybko stracą świeżość i oryginalność. Generalna rada przy tworzeniu wnętrz hotelowych to eksperymentować, nie obawiać się mocnych, nasyconych kolorów, wyrazistych wzorów, intensywnie wypełnionych przestrzeni. Bogactwo faktur, barw i ornamentów zastosowanych w hotelu buduje i dopełnia wnętrze, nadając mu zapamiętywalny, niepowtarzalny charakter.     

ELEGANCKO I ZE SMAKIEM
Współczesny hotel miejski, który ma przyciągać gości dbałością o detale oraz wrażeniem komfortu i dyskretnego luksusu. Konsekwentna kolorystyka ograniczona do odcieni beżu, brązu i srebra kreuje nastrój spokoju i wyważenia. Wnętrze dopracowane, urządzone ze smakiem, dopełnione umiejętnie dobranymi dodatkami ma sprzyjać odpoczynkowi i nie budzić kontrowersji. Za pomocą konsekwentnego doboru tkanin i wysublimowanych dodatków udało się wykreować wnętrze przyjazne i wygodne, a równocześnie nowoczesne i eleganckie. Jednolita kolorystyka oraz zasłony zawieszone i upięte wysoko pod sufitem tworzą wrażenie wysokości i przestronności pomieszczenia. Ciemne meble bez zbędnych zdobień budują atmosferę wyrafinowania i elegancji. Widoczna troska o komfort gości uzyskana prostymi zabiegami: wygodny fotel z podnóżkiem skłaniający do odpoczynku i spokojnej lektury, niewielki biurko do pracy, które może pełnić również funkcje toaletki, klasyczna komoda i dyskretny ekran telewizora. Modny zagłówek łóżka z pikowanej skóry dopełnia przestrzeń i nadaje jej nowoczesnego charakteru.

MINIMALISTYCZNIE I BEZOSOBOWO
Wnętrze bardzo harmonijne, z oszczędną, spokojną kolorystyką i jednolitym, monotonnym wzornictwem. Gładkie, spokojne płaszczyzny, jasne, pastelowe kolory i delikatne wzory sprzyjają wypoczynkowi, równocześnie brak oryginalnych dodatków i monotonne wzornictwo mobilizują do pracy i ułatwiają skupienie. Brakuje jednak wyrazistości, którą mogłoby zapewnić wprowadzenie mocnego akcentu kolorystycznego na ścianie lub ekstrawaganckiego wzoru na poduszkach i narzucie. Zastosowanie tkanin jednobarwnych, pozbawionych wzoru, wymaga przemyślanej koncepcji kolorystycznej całości pokoju, bazującej na niuansach, grze faktur i światła. Tkaninami o wyrazistym, często kontrastowym wzorze łatwiej buduje się wnętrze dopełnione, efektowne, sprawiające wrażenie przepychu i dbałości o detal.
Pokój jest niewielki, zaaranżowany w prosty, czytelny funkcjonalnie sposób, jest jednak trochę bezosobowy. Projekty minimalistyczne powinny być dopełnione ciekawą fakturą ścian, dyskretną grą odcieni monochromatycznej kolorystyki wnętrza, oryginalnymi dodatkami i szlachetnością użytych materiałów wykończeniowych.

TRADYCYJNY I LUKSUSOWY
Najbardziej elegancki hotel w małym miasteczku, ulokowany przy rynku. Pokój dosyć typowy, wciąż spotykany w większości hoteli. Stylizowane meble, tradycyjne tkaniny obiciowe, bezpieczne kolory miały zapewnić wrażenie luksusu i prestiżu, wnętrze jednak jest przestarzałe i konserwatywne. Pokój na pewno jest bardzo komfortowy i wygodny: fotele są łagodnie wyprofilowane, o odpowiedniej wysokości: takiej, aby wstawanie z nich nie wiązało się ze zbytnim wysiłkiem, łóżko jest duże i stabilne, a stoliki nocne mają optymalną wysokość, żeby łatwo odłożyć książkę, czy okulary. Ściana jest monotonna, o przeciętnej ciepłej kolorystyce- jej jednolity charakter został przełamany płynną linią regipsu oddzielającego znajdującą się poniżej lamperię lub odporną na ścieranie tapetę Jedynym modnym akcentem jest zastosowanie różnych wzorów podobnej w kolorystyce tkaniny na zagłówku łóżka i obiciu foteli- dzięki temu pokój nie jest zbyt monotonny. Pokój może trafić w gust osób starszych, o dość konwencjonalnym guście.

NUDNO I NIEPRAKTYCZNIE
Wystrój pokoju sugeruje hotel o niskim standardzie. Tanie materiały, jasne meble, brak dbałości o detale, niemodna kolorystyka z lat 80., niewyszukane podziały nieodparcie kojarzą się z pensjonatem. To wrażenie potęguje jeszcze korkowe obicie fragmentu ściany - obecnie stosuje się raczej egzotyczne drewno, fantazyjne, wytrzymałe tapety i tkaniny. We wnętrzu połączono estetykę biurową (nieprzytulne, techniczne żaluzje w oknie), domową (parkiet, którego unika się w pokojach hotelowych z powodu nieodpowiedniej dla pomieszczeń o dużej intensywności używania wytrzymałości, szklany stolik niepraktyczny ze względu na ryzyko rozbicia) i taniego pensjonatu. Można zauważyć nieśmiałą próbę estetycznego uporządkowania przestrzeni poprzez zastosowanie jednolitej kolorystyki, różniącej się odcieniami, skutkuje ona jednak monotonnym, banalnym charakterem wnętrza. Razi też indolencja w zakresie doboru dodatków: brakuje kinkietów nad łóżkiem, połączenie w oknie żaluzji i zasłonki jest dość kuriozalne, a monochromatyczna w zamiarze kolorystyka jest nudna. Aby uzyskać lepszy efekt, wystarczy ozdobić łóżko narzutą w duże organiczne wzory oraz poduszkami w tej samej kolorystyce, z mniejszym, często powtarzającym się rzucikiem. Przy takim rozwiązaniu również tapeta może wykorzystywać organiczny motyw.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>